субота, 6 лютого 2016 р.

Дидактичні матеріали на уроки мови













Дидактичні матеріали для уроків математики

























Урок 6. Тема. Дикі та свійські тварини 
Мета: ознайомлювати учнів з істотними ознаками диких і свійських тварин; учити ви-
значати, яку користь приносять свійські тварини людині; розвивати спостережливість, 
увагу; виховувати дбайливе ставлення до тварин. 
Хід уроку 
I . Організаційний момент
•• Вправа «Погода»
— Яка зараз пора року?
— Який місяць?
— Яке число?
— Тепло чи холодно надворі?
— Який стан неба?
— Яка температура повітря?
— Чи були сьогодні протягом дня опади?
II . Повідомлення теми і мети уроку
— Яких тварин ми можемо зустріти на лісовій полянці?
— Як називають тварин, які живуть у лісі?
— Як називають тварин, які живуть поруч із людиною?
— Сьогодні на уроці ми дізнаємося про життя диких і свійських тварин, уточнимо і перевіримо наші знання про свійських і диких тварин.
III . Вивчення нового матеріалу
1 Робота за малюнками
1) Розподіліть тварин за групами.

4) Хто піклується про потомство?

5) Розгляньте малюнки. Назвіть дорослих тварин та їх дитинчат.


— Що спільного у ведмедя, білки, зайця? (Це дикі тварини, тому що вони самі добувають собі їжу, знаходять або будують собі житло, піклуються про своє потомство.)
— Чим відрізняються від диких тварин корова, курка, свиня?
(Ці тварини живуть поряд із людиною. Вона піклується про їх їжу,
житло, здоров'я.)
— Як назвати одним словом цих тварин? (Це свійські тварини.)
— Яких ще свійських тварин ви знаєте?
6) Робота за малюнками.
Учитель відкриває на дошці малюнки із зображенням тварин: миша,
собака, кішка, півень, качка.
— Яка тварина тут «зайва»? Поясніть чому. (Миша — не свій-
ська тварина, оскільки вона не є корисною людині.)
— Розкажіть, яку користь приносять свійські тварини.
— Відгадайте загадки.
• Сама строката, їсть зелене, дає біле. (Корова)
• Хто не пряде, не тче, а людей одягає? (Баран, вівця)
• У кого роги довші за хвіст? (Коза)
• Хвіст гачком, ніс п'ятачком. (Свиня)
— Як можна назвати всіх цих тварин? (Свійські тварини)
— Дикі тварини живуть у природі самостійно: добувають собі їжу, будують житло, доглядають за своїм потомством. Звідки з'явилися свійські тварини?
2. Розповідь учителя «Як з'явилися свійські тварини»
— Дуже давно, коли ще не було міст, машин і книг, люди мешкали в печерах. Вони боялися величезних страшних хижаків. Нашим пращурам постійно хотілося їсти, дуже рідко вони знаходили собі їжу. Одного разу одна розумна людина почала підгодовувати вовків, які ходили біля її житла. Поступово вовки стали добрішими, а їх дитинчата звикли до людини, почали жити поряд із нею. Вони стали вже не дикими, а свійськими. Так з'явилися собаки. Вони навчились охороняти людину від ворогів, допомагали їй шукати і добувати собі їжу. Минав час. Кількість друзів людини поміж тварин зростала. Тепер людина вже не могла жити без своїх свійських друзів і помічників.
— Чим свійські тварини відрізняються від диких? (Люди годують їх, будують їм житла, піклуються про їх потомство.)
— Чим вони платять людям за їх любов, ласку, увагу?
— До свійських тварин належать не лише різноманітні звірі (корова, вівця, коза, свиня, кінь).
Відгадайте, про кого йдеться в загадках.
• Явився в жовтій шубці:
— Прощайте, дві шкаралупки!
(Курча, каченя)
• З хвостом, а не звір.
З пір'ям, а не птах.
(Риба)
• Домовита хазяйка
Пролетіла над лужком.
Поклопоче над квіткою —
Вона поділиться медком.
(Бджола)
— Правильно, свійські тварини — це ще і птахи (кури, гуси, качки), і риби (короп), і комахи (бджоли, шовкопряд).
• • Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів
1 Гра «Незавершене речення»
а) Тварини, які самі добувають собі їжу, захищаються від ворогів, самі влаштовують собі житло, виводять потомство, називаються...
б) Тварини, яких розводять люди, годують і захищають їх, будують для них житла, піклуються про їх потомство, називаються...
— З-поміж названих тварин оберіть спочатку свійських, а потім
диких:
папуга, білка, канарка, черепаха, корова, курка, ведмідь, вівця, заєць, жаба.
2 Гра «Відповідності»
1) З'єднайте назви свійських тварин і те, що від них отримує людина.
2) З'єднайте назву тварини і назву її житла.
а)
 б) Чия домівка?

дупло  нора  гніздо  хатка  барліг
конюшня  свинарник  вівчарня  корівник  курник
3) Утворіть пари.

3 Гра «Чиє дитинча?»
— Людина постійно піклується про свійських тварин: годує, чистить, стежить за їх здоров'ям. Улітку для свійських тварин заготовлює корми, до настання холодів утепляє житла. Узимку і навесні у свійських тварин народжуються дитинчата. Чи знаєте ви, які у кого дитинчата?
1) Учитель називає дорослу тварину, а діти — дитинчат цієї тварини.
Наприклад:
Свиня — (поросята)
Корова — (телята)
Качка — (качата)
Гусак — (гусенята)
Кінь — (лошата)
Вівця — (ягнята)
Кішка — (кошенята)
2) Назвіть дитинчат.
Корова (теля) кішка (кошеня)
свиня (порося) курка (курча)
кобила (лоша) індичка (індичка)
вівця (ягня) качка (каченя)
коза (козеня) собака (цуценя)
V. Підсумок уроку
— Що нового ви дізналися на уроці?
— Яких тварин називають свійськими?
— Яких тварин називають дикими?
— Назвіть диких тварин нашого краю.
— Назвіть свійських тварин нашого краю.
— Назвіть ознаки диких тварин.
— Назвіть ознаки свійських тварин.
Презентація "Свійські тварини"
Урок 5. Тема. Тварини 
Мета: уточнити уявлення учнів про тварин (до тварин належать не лише звірі, риби 
і птахи, але і метелик, і бабка); ознайомити з ознаками живих організмів (на прикла-
ді тварин); продемонструвати різноманітність тваринного світу; учити класифікувати 
зображення комах, риб, птахів, звірів, пояснюючи сутність класифікації; розвивати 
мовленнєві вміння, мислення, увагу; виховувати інтерес до природи. 
Хід уроку 
I . Організаційний момент
•• Вправа «Погода»
— Яка зараз пора року?
— Який місяць?
— Яке число?
— Тепло чи холодно надворі?
— Який стан неба?
— Яка температура повітря?
— Чи були сьогодні протягом дня опади?
II . Повідомлення теми і мети уроку
— Розгляньте силуети на дошці. Хто тут зображений?

— Що об'єднує вовка, ведмедя, рись і лисицю? Як назвати їх одним словом? (Тварини)
Усюди тварини нас оточують:
Стрибають, плавають, в небі літають.
У землі причаїлися, снують під ногами.
Скільки усього їх живе поряд з нами?
— Сьогодні на уроці ми ознайомимося з ознаками тварин.
III . Вивчення нового матеріалу
1 Гра «Що ми знаємо про тварин»
Мета: оцінити рівень знань учнів і визначити, наскільки вониобізнані з темою взагалі. Імовірно, що діти не зможуть відповісти навсі запитання, та й відповіді можуть бути помилковими. Мета
гри — акцентування уваги на змісті питань, що будуть розглядатися на уроці, а не на отриманні правильної відповіді.
• Яки х диких тварин ви знаєте?
• Яки х свійських тварин ви знаєте?
• Назвіть відмінності між дикими і свійськими тваринами або
птахами.
• Назвіть їх спільні ознаки.
• Чим харчуються хижаки?
• Чим харчуються свійські тварини?
• Чим харчуються птахи?
За правильну відповідь кожна дитина отримує 1 бал. Перемагає учень, який набрав найбільшу кількість балів.
2 Робота над загадками (за малюнками)
• Він із казки,
Він із пісні,
В нього зубки
Як залізні.
Капустину
Він гризе,
Зветься звір
На букву «Зе». (Заєць)
• Без води не може жить.
Має рот, та все мовчить. (Риба)
• Влітку медом ласував,
Досхочу малини мав,
А як впав глибокий сніг,
Він поспати трохи ліг. (Ведмідь)
• Вік свій ходить з клунками,
Та ще сідають на нього з мішками. (Верблюд)
Колючий клубочок
Прибіг у садочок.
В нього стільки голочок,
Як на небі зірочок,
Але не мав, бідний, нитки,
Не пошив шапки, свитки,
Рукавичок, чобіток,
Сів, та й плаче... (їжачок).
• Тисяча тисяч бондарів
Роблять хати без дворів. (Мурахи)
• Летить — пищить, сяде — мовчить.
Хто його вб'є, той кров свою проллє. (Комар)
• Без сокири і без рук, а дім будує. (Птах)
• Уночі гуляє, а вдень спочиває.
Має круглі очі, бачить серед ночі. (Сова)
• Вірно людям я служу,
їм дерева стережу,
Дзьоб міцний і гострий маю,
Шкідників ним здобуваю. (Дятел)
— Як назвати одним словом відгадки?
Висновок. Тварин дуже багато. Усі вони різні.
— Розгляньте малюнки.
— Яка мурашка?
— Який лось?
— На що схожий метелик? їжак? вуж?
— Який вовк?
— Яка лисиця?
— Розкажіть, хто з них літає, плаває, ходить, стрибає, повзає.

— Назвіть істотні ознаки тваринного світу. (Тварини народжу-
ються, дихають, живляться, залишають потомство.)
•• Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів
•• Гра «Хто зайвий?»

V. Підсумок уроку
— Що нового ви дізналися на уроці?
— Доведіть, що тварини — частина живої природи.
— Які групи тварин ви знаєте?
Презентація "Все про тварин"